Laboratorium Protetyki Dentystycznej „Skrok-Wolski”
powrót

Tlenek cyrkonu

Dokładniej Y-TZP (Yttria stabilized tetragonal zirconia polycrystals), stabilizowany tlenkiem itru, to obecnie doskonały materiał stosowany w protetyce dentystycznej. Od 1969 roku w osteopatii z dużym powodzeniem stosuje się tlenek cyrkonu. Wykonuje się z niego główki biodrowych stawów sztucznych. Badania wykazały ogromną odporność tlenku cyrkonu na obciążenia mechaniczne i starzenie materiału. Po około 50 latach użytkowania, czyli po okresie użytkowania fizjologicznego materiał nadal wykazuje doskonałe właściwości mechaniczne, doskonałą twardość i wytrzymałość fizyczną. Kontakt ceramiki cyrkonowej z kośćmi lub tkankami miękkimi nie powoduje lokalnych efektów toksycznych, kancerogennych czy mutanogennych (test aberacji chromosomów) .

W stomatologii tlenek cyrkonu stosowano w formie prefabrykowanych wkładów koronowo-korzeniowych, zamków ortodontycznych lub łączników implantologicznych. Opracowywany był wyłącznie po procesie ścisłej synteryzacji i wymagało to ogromnego nakładu czasu. System Cercon został opracowany przez naukowców szwajcarskich z renomowanej Federalnej Wyższej Szkoły Techniki w Zurichu we współpracy z Akademią Medyczną w Zurichu. Proces obróbki tlenku cyrkonu został wielokrotnie opisany w literaturze pod hasłem DCM (Direct Ceramic Machining) i dokładnie opracowany do wprowadzenia na rynek w kooperacji z firmą DeguDent.

System Cercon umożliwia obróbkę tlenku cyrkonu w stanie przed synteryzacją, otwiera to nowe, racjonalne i nie tak kosztowne techniki wykonywania koron i mostów z Y-TZP w laboratorium protetycznym.

Tlenek cyrkonu stabilizowany tlenkiem itru jest ekstremalnie twardy i bardzo wytrzymały, przepuszcza światło a transparencja wynosząca ok. 50% wpadającego światła umożliwia wykonywanie naturalnie wyglądających uzupełnień. Fakt, że jest także półkryjący, pozwala na pokrywanie przebarwionych słupków zęba.

Dla zoptymalizowania estetycznych właściwości uzupełnienia, stosuje się barwione kostki cerkonowe. Cercon base colored jest w kolorze kości słoniowej i nadaje się szczególnie na uzupełnienia w obszarze zębów bocznych. Właściwości estetyczne, udokumentowana doskonała biozgodność oraz znikome przewodnictwo ciepła to atuty tlenku cyrkonu stabilizowanego tlenkiem itru. Jest idealnym materiałem na stałe uzupełnienia protetyczne. W porównaniu do dotychczas znanych systemów pełnoceramicznych Cercon wyróżnia się wieloma zaletami w pracy klinicznej.

System Cercon pozwala wykonywać z tlenku cyrkonu następujące uzupełnienia protetyczne (dopuszczone przez firmę DeguDent):

  • korony pojedyncze w obszarze zębów przednich i bocznych
  • Mosty w sytuacjach braków skrzydłowych o maksymalnej długości anatomicznej 47 mm, w obszarze zębów przednich i bocznych. Możliwe jest dowieszenie maksymalnie dwóch przęseł pomiędzy dwoma filarami.
  • Mosty inlayowe dla zastąpienia brakującego zęba o maksymalnej szerokości przęsła 10 mm.
  • Pełnoceramiczne korony pierwotne w koronach teleskopowych.

Przeciwskazania:

  • Bruksizm oraz inne dysfunkcje nieterapeutyczne należy traktować jako ogólne przeciwwskazania